اخبار و مقالات

عوارض عدم تعمیر خرابی اگزوز چیست؟

خرابی اگزوز

بدون شک همه ما می­دانیم که خودروها، سازه­هایی هستند که با همکاری و هماهنگی اجزای خود با یکدیگر فعالیت می­کنند. یکی از مهم­ترین اجزای یک خودرو، اگزوز آن است. اگر اگزوز ماشین دچار خرابی شود، خسارات بی­شماری را به مالک خودرو تحمیل می­کند و سبب افزایش استهلاک ماشین می­شود.

اگر برای شما این سوال پیش آمده است که اگزوز خراب چه ضرری برای ماشین دارد، پس با ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اگزوز خودرو

کاربرد اگزوز در خودروها

اگزوز یکی از اصلی­ترین قطعات انواع وسایل نقلیه موتوردار و مهم ترین لوازم جانبی تیونینگ خودرو است است که وظیفه جمع­آوری و انتقال دود حاصل از فعالیت سیلندر و موتور را بر عهده دارد. به دلیل استهلاک و گرمای بسیار بالایی که در سیلندرها ایجاد می­شود، باید این دودها از محفظه خارج شوند تا علاوه بر بهبود عملکرد خودرو، از استهلاک آن نیز جلوگیری کرد. اگزوز وظیفه دارد تامین تهویه مناسب را برای سیلندرها فراهم کند.

گرمای بالایی که در سیلندرها ایجاد می­شود، احتمال آتش سوزی و انفجار را افزایش می­دهند؛ به همین دلیل اگزوز باید دودهای داخل سیلندر را از طریق لوله خود خارج کند و جریان هوا را در محفظه به گردش درآورد.

علائم خرابی اگزوز

خوشبختانه به محض خرابی اگزوز، علائم و نشانه­های بسیاری را می­توان مشاهده کرد. برخی از این علائم عبارتند از:

 1. سر و صدای بیش از حد اگزوز
 2. مصرف سوخت بالا از علائم خرابی اگزوز خودرو
 3. شتاب آهسته از علائم خرابی اگزوز خودرو
 4. بوی بد گازهای مضر
 5. صدای کوبش یا ضربه از زیر وسیله نقلیه
 6. زنگ‌زدگی ناشی از خوردگی
 7. ناقص سوختن موتور از علائم خرابی اگزوز خودرو
 8. بوی سوختگی که از محفظه موتور می‌آید
 9. آویزان شدن لوله اگزوز
 10. نشتی منیفولد اگزوز
 11. صدایی شبیه تکان دادن یک جعبه سنگ
 12. لرزش
 13. افزایش صدای موتور
 14. دود غیر طبیعی اگزوز
بیشتر بخوانید
علت بوی بد بنزین از اگزوز چیست؟

یکی از نشان­های اولیه خرابی اگزوز، به گوش رسیدن سروصدای بیش از حد از اگزوز هست؛ بنابراین توصیه می­شود برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، فوراً خودروی خود را به تعمیرگاه­های معتبر برای معاینه انتقال دهید.

علت ­های رایج برای خرابی اگزوز

اگزوز نوعی سیستم مقاوم در برابر حرارت و ضربه است اما به علت مکان و نوع قرارگیری آن روی بدنه ماشین، می­تواند به مشکلات گوناگونی دچار شود که منجر به خرابی و عدم کارکرد درست اگزوز شوند. برخی از علت­های رایج برای خرابی اگزوز را در ادامه نام خواهیم برد:

 1. شکسته شدن بست­های متصل کننده منبع
 2. شکسته شدن یا شل شدن قلاب اتصال منبع اگزوز
 3. پوسیده یا سوراخ شدن قطعات اتصال یا منبع اگزوز خودرو
 4. پوسیده شدن یا خرابی تیغه‌های داخل منبع اگزوز

خرابی اگزوز

اگزوز خراب چه ضرری برای ماشین دارد؟

اگر اگزوز خراب را تعمیر نکنیم، می­تواند عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته باشد؛ به همین منظور، توصیه می­شود به محض مشاهده هر یک از علائمی که در بالاتر به آن اشاره کردیم، برای معاینه فنی خودرو خود اقدام کنید.

اگر اگزوز دچار مشکل شود و اقدامی برای تعمیر آن صورت نگیرد، عملکرد خودرو به شکل قابل توجهی کاهی می­یابد. برای مثال زمانی که ماشین شما صفر تا صد را می­پیماید، افزایش خواهد یافت. از دیگر موارد آزاردهنده که در هنگام خرابی اگزوز شاهد آن هستیم، ایجاد سروصدای بسیار گوش­خراش از اگزوز ماشین است. سایر ضررهای اگزوز خراب عبارتند از:

 • آتش سوزی در موتور یا محفظه سیلندر
 • انفجار خودرو یا کاپوت
 • عدم سوختن صحیح سوخت خودرو
 • پخشی دود در کابین و کاپوت و افزایش احتمال مسمومیت با گازهای سمی
 • افزایش مصرف سوخت خودرو
بیشتر بخوانید
7 نکته ای که در خرید بهترین منبع اگزوز اسپرت نباید فراموش کرد

جمع بندی

خودروها، سیستم­هایی هستند که با وجود وظایف گوناگونی که دارند، با یکدیگر هماهنگی شگفت­انگیزی نیز دارند که فعالیت و حرکت کردن را امکان پذیر می­کند. در صورتی که یکی از این سیستم­ها دچار اشکال شوند، این ایراد بر فعالیت سایر سیستم­ها نیز تاثیر خواهد گذاشت. اگر بخشی از یک خودرو دچار مشکل شود، می­تواند استهلاک خودرو را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و عملاً خودرو را غیرقابل استفاده کند. به همین دلیل همواره توصیه می­شود که به صورت منظم، برای معاینه فنی خودرو خود اقدام کنید.

با معاینه فنی خودرو خود، علاوه بر افزایش طول عمر و سلامت آن، می­توانید سفرهای کوتاه یا طولانی متعددی را با ایمنی کامل سپری کنید.

سوالات متداول

 • وظایف اگزوز چیست؟

وظیفه اگزوزها عبارتند از: جمع­آوری و خارج کردن دود ناشی از واکنش شیمیایی در سیلندرها، کاهش آلایندگی، کاهش دما و کاهش صدا

 • چگونه از خرابی اگزوز جلوگیری کنیم؟

با معاینه فنی منظم خودرو خود می­توانید از خرابی اگزوز جلوگیری کنید.

 • در صورت شکسته شدن اگزوز، چه باید کرد؟

مکانیک­های متبحر با تعویض قطعه می­توانند این مشکل را رفع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.